Пресс-Релизы

Фахівці визначили роль благодійних організацій у вирішенні духовних проблем суспільства

На перший погляд, може здатися, що зараз в розвинених країнах питання прав людини, пов'язані з його духовними переконаннями, практично вирішені. Проте відомо, що у сучасному світі час від часу виникають міжетнічні, міжцивілізаційні та інші конфліктні ситуації на духовно-світоглядній основі.

Cаме про шляхи виходу із цих конфліктних ситуацій та про роль громадських організацій у збереженні духовності в Україні йшла мова під час міжнародної наукової конференції «Духовність і право у громадянському суспільстві», яка проходила 26-29 вересня у Алушті (Крим).

Організаторами Конференції виступили Міністерство юстиції України, філософський факультет Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського та Міжнародна наукова громадська організація "Міжнародна Академія духовних наук".

Зокрема зазначалося, що у сучасній цивілізації посилюються процеси позбавлення духовності усіх сфер людської діяльності. У світлі цього виникає актуальне завдання всесвітньої соціально-правової підтримки різноманітних етапів і форм духовності у розвитку громадянського суспільства.

Сьогодні вже не викликає сумніву, що в розбудові громадянського суспільства зацікавлені не лише окремі його соціально активні члени, але й не меншою мірою сама держава. Оскільки запорукою розвитку демократичної суверенної держави, її соціально-економічних перспектив у майбутньому є рівень громадянської свободи і активності її громадян.

Тому сприяння розвитку громадянського суспільства є однією з найважливіших умов становлення України як демократичної, правової і соціальної держави.

На думку фахівців, серед розмаїття об'єднань громадянського суспільства особливе місце посідають благодійні організації. За умов економічної кризи та скорочення бюджетних витрат на соціальні програми благодійна діяльність набуває нової суспільної значущості, її вже не можна розглядати лише як справу особистої етики чи релігійних переконань благодійників.

На думку Світлани Куц з Центру філантропії, благодійний ресурс є важливою складовою валового внутрішнього продукту, хоча в Україні ці дані чомусь не враховуються.

Про роль і місце благодійних організацій у формуванні здорової нації в умовах розбудови громадянського суспільства доповіла присутнім доцент кафедри філософії та політології Національного університету Державної податкової служби України (Ірпінь, Київська обл.) Наталія Громакова, яка разом з ще трьома науковцями представляла на конференції благодійний фонд «Україна - Cвята Родина».

На прикладі діяльності цього фонду пані Громакова висвітлила роль і місце благодійних організацій у формуванні та реалізацію державної політики у сфері культури, освіти, праці та відпочинку.

За її словами, зневага до громадянської суті благодійництва знімає з держави, завданням якої є моральна підтримка благодійників та прямі субсидії благодійним інститутам, відповідальність за розвиток цієї важливої складової громадянського суспільства.

Можливість залучення приватних ресурсів поряд із державними формує систему поліпшення якості тих-таки соціальних послуг завдяки конкуренції між різними суб'єктами. Це очевидно, наприклад, у сфері, де є приватні (недержавні) надавачі медичних, соціальних, освітніх послуг.

При цьому слід зауважити, що у багатьох випадках приватні благодійники швидше за державні органи реагують на соціальні потреби і надають допомогу з урахуванням особливих потреб одержувачів. Вони зацікавлені у досягненні ефекту з мінімальними витратами ресурсів там, де одержувачі могли в майбутньому самостійно задовольнити свої потреби.

На її думку, показовим прикладом благодійництва в Україні може служити діяльність благодійного фонду «Україна - Свята Родина», заснованого бізнесменом і меценатом з Полтавщини Іваном Матієшиним.

Серед основних напрямків своєї діяльності Фонд проголошує підтримку обдарованої молоді, відродження історичної пам'яті, духовних святинь і традицій українського народу.

За ініціативи Фонду під час відзначення 300-річчя Полтавської битви у Полтаві відбулася дискусія щодо політичних, економічних і культурних перспектив України за участю гостей з Європейського Союзу.

Благодійний фонд «Україна - Свята Родина» започаткував спеціальну молодіжну програму, в рамках якої передбачається проведення конкурсу для молодих науковців. Як зауважив І. Матієшин, мета Фонду - «допомогти молодим людям знайти себе у суспільстві, дати їм відбутися як особистостям».

В рамках відродження історичної пам'яті та культурних традицій українського народу Фонд також зініціював проведення круглого столу, присвяченого 360-й річниці Зборівської битви, в якому взяли участь науковці, представники органів влади та місцевої громади.

Одним з підсумків дискусії стало усвідомлення необхідності тісної співпраці владних структур та громадських організацій щодо реалізації державної політики в сфері освіти і формування здорової нації.

Також наприкінці вересня цього року було з ініціативи Фонду проведено Всеукраїнський туристичний форум у одному з природних чудес України - Дністровському каньйоні, на якому відбулось громадське обговорення Концепції Державної програми розвитку туризму в Україні на 2010-2015 роки і завдяки чому громадськість реалізувала свою можливість вплинути на хід розвитку національного туризму.

Отже, учасниками міжнародної конференції був підведений підсумок, що сьогодні благодійні організації є важливою складовою формування громадянського суспільства в Україні.

В країні, де переважна частка населення бідні люди, благодійництво виступає важливим додатковим ресурсом для вирішення соціальних проблем, які держава поки що не в змозі подолати.

Разом із тим, стає дедалі очевиднішим, що рівень соціальної практики благодійництва залежить від рівня досягнутої в суспільстві свободи та права розпоряджатися часткою своїх доходів і на власний розсуд спрямовувати їх на різні види суспільно корисної діяльності.

Приватна благодійність забезпечує надання допомоги громадам, групам та особам, політичного впливу яких недостатньо для одержання допомоги в рамках державного бюджету. Адже місцеві бюджети дуже обмежені в ресурсах, і найближчим часом сильно залежатимуть від централізованих субсидій, що з об'єктивних причин скорочуватимуться.



Хотите разместить свой пресс-релиз на этом сайте? Узнать детали