Пресс-Релизы

У місті Житомирі відбувся круглий стіл «Формування толерантного середовища на уроках історії України»

27 October, 2011, КиевИздательство

Захід був присвячений завершенню проекту «Толерантність на уроках історії України», ініційованого Благодійним фондом «Благодійна організація "Перше вересня"» за фінансової підтримки Освітньої програми Міжнародного фонду «Відродження».

На засіданні круглого столу всім учасникам була презентована брошура «Програма спецкурсу «Толерантність на уроках історії України» (для підвищення кваліфікації вчителів історії) - результат спільної річної роботи фонду та Житомирського ОІППО.


Круглий стіл розпочався привітанням проректора Житомирського ОІППО Миколи Сюравчика. У вступному слові він відзначив, що завдання нової програми - не лише дотримуватись толерантності у викладанні такого предмета, як історія, а й навчити учнів толерантного ставлення один до одного. Це особливо актуально для Житомирщини, оскільки у школах навчаються діти різних національностей і віросповідань.

Сформувати толерантне середовище на уроках учитель може за допомогою застосування демократичних засад в організації занять. Пропонуючи на розгляд свою думку з приводу тих чи інших історичних подій, педагог має надавати учням можливість висловити їхні власні міркування.

Спецкурс «Толерантність на уроках історії України» пройшов апробацію на базі Житомирського ОІППО. Його результати презентували методист інституту Н. Г. Сірик і члени творчої групи: Т. М. Ксьондзик - учитель історії ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 м. Житомира; Т. В. Кучинська - учитель історії Романівської гімназії; Л. В. Котенко - учитель історії ЗОШ І-ІІІ ст. № 36 м. Житомира.

У своєму виступі Ніна Сірик зауважила: «Нам необхідно керуватися тими принципами толерантності, які зазначені у Декларації ООН. А це означає, що толерантна особа - це особистість з активною громадянською позицією, яка вміє захищати свої, а також колективні та громадянські права й не дозволяє їх порушувати. Під гаслом толерантності маємо на меті формування громадянського, а не покірного суспільства».

Під час засідання круглого столу учителями були представлені фрагменти уроків, присвячені проблемним і дискусійним темам. Цікавою була також експертна дискусія, яку провели науковці: Лідія Даниленко, доктор педагогічних наук, професор, президент Громадської організації «Академія педагогічних наук», науковий керівник проекту; Олег Струкевич, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри Вінницького ОІППО; Ігор Гирич, кандидат історичних наук, завідувач відділу Інституту археографії і джерелознавства НАНУ; Віктор Гончарук, здобувач наукового ступеня кандидат педагогічних наук ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» Національної Академії педагогічних наук; Марина Мосієнко, кандидат філологічних наук, генеральний директор видавництва «Шкільний світ», керівник цього проекту.

Учасники круглого столу зробили висновок, що уроки історії України у школах мають бути позбавлені педагогічного суб'єктивізму. Тому було рекомендовано запровадити на курсах обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти нову програму «Формування толерантного середовища на уроках історії України», за допомогою якого вчителі здобудуть знання та уміння, що забезпечать викладання учням шкіл історичних фактів і подій, позбавлених суб'єктивізму, а також вчитимуть дітей толерантно ставитись один до одного.

Метою проекту «Толерантність на уроках історії України», що здійснюється Благодійним фондом «Благодійна організація "Перше вересня"» за підтримки Освітньої Програми Міжнародного фонду "Відродження" є дослідити «проблемні» теми в шкільному курсі історії України та розробити сучасні підходи до їх викладання, базовані на розумінні культурної розмаїтості, повазі до інших культур і поглядів, спрямовані на подолання нетерпимості та етнічної ексклюзивності.

Детальніше про програму: www.irf.ua